تبلیغات
یا ابا صالح المهدی ادرکنی

یا ابا صالح المهدی ادرکنی
شاید این جمعه بیاید شاید....
نویسندگان
نظر سنجی
ختم صلوات برای سلامتی وتعجیل در ظهور امام زمان


صفحات جانبی

پرسش : آیا در قرآن کر یم شواهدی بر وجود و ظهور امام مهدی (ع) یافت می شود ؟

پاسخ :

پرسش : آیا در قرآن کر یم شواهدی بر وجود و ظهور امام مهدی (ع) یافت می شود ؟

پاسخ : هر چند نیاز نیست هر موضوع صحیحی با تمام جزئیات و خصوصیاتش در قرآ ن کریم آمده باشد ، زیرا بسیاری از موارد واقعیت دارد ولی وحی الهی به جزئیات متعرضّ نگشته است .

امّا جواب سوال مذکور مثبت است. آیات بسیاری پیرامون حکومت جهانی امام عصر (ع) وجود دارد که بزرگان دین در کتابهای معتبر و گرانبهایشان نقل فرموده اند ، از جمله آنها « علامه مجلسی»  که در کتاب شریف بحار الانوار بابی را به ذکر آیات قرآن کریم که به قیام امام زمان (عج ) تأویل شده، اختصاص داده است، و ما در اینجا به چند نمونه اکتفا می کنیم :

1-« در زبور (حضرت داود ) بعهد از کتب آسمانی سابق نوشتیم که : زمین را بندگان  صالح ما به ارث می برند .» (انبیاء /105) و اینان قائم آل محمّد و یاران او می باشند.

2-« خدا فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دین ها غالب شود ؛ هر چند مشرکین نخواهند .» (صف / 9 ) بنا بر روایتی که از امام رضا (ع) نقل شده است، این آیه درباره قایم آل محمّد است، وی امامی است که خداوند او را بر همه کیش ها و آیین ها غالب گرداند .

3-« خدذاوند به کسانی که از شما ایمان آورده و عمل صالح پیشه ساخته اند ، وعده داده که آنها  را در زمین  نماینده خود گرداند ، چنانکه همانند آنها را سابقاً خلیفه کرد. و ثابت  می دارد دین آنها را ، که برای آنان برگزید ، ترس آنها را تبدیل به امنت کنیم ، و اینان هیچگاه به من شرک نورزند .» ( نور / 54 )

در کتاب « غیبت» شیخ طوسی ، روایت شده که این آیه نیز درباره مهدی موعود (عج) و یاران او نازل شده است .

4-« ما اراده کرده ایم بر آنان که در زمین زبون گشتند ، منت بنهیم و آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم .»  ( حدید / 15 )

در « غیبت » ، شیخ طوسی از امیرالمومنین (ع) روایت می کند که در تفسیر این آیه فرمود : اینان که در زمین ضعیف گشته اند آل پیغمبرند ، که خداوند مهدی آنها را برانگیزد تا آنان را عزیز و دشمنان ایشان را ذلیل گرداند .

5-« بدانید که خداوند ، زمین را پس از مردنش زنده می گرداند ، ما آیات خود را برای شما بیان کردیم تا درآن باره تعقل کنید .» ( حدید / 26 )

در « غیبت» ، شیخ طوسی از ابن عباس روایت نموده که در تفسیر این آیه گفت : خداوند زمین مرده را بعد از بیدادگری اهلش ، با ظهور  قائم آل محمّد اصلاح کند .

علاّمه مجلسی در همین رابطه 60 آیه از آیات قران کریم را با روایات مربوطه ذکر فرموده که علاقمندان می توانند به کتاب وی مراجعه نمایند .1

1- مهدی موعود ، ترجمه علی دوانی ، ص246 -272 .

طبقه بندی: مذهبی،
[ یکشنبه 28 فروردین 1390 ] [ 10:48 ب.ظ ] [ منتظر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
center> گفتمان دینی دات نت
جعبه حدیث

امکانات وب

log

مترجم سایت

مترجم سایت