تبلیغات
یا ابا صالح المهدی ادرکنی

یا ابا صالح المهدی ادرکنی
شاید این جمعه بیاید شاید....
نویسندگان
نظر سنجی
ختم صلوات برای سلامتی وتعجیل در ظهور امام زمان


صفحات جانبی

پژوهشگران ادبیات کودک در تازه ترین کشف علمی- ادبی خود، به این نتیجه رسیدند که شعر معروف حسنی، اثر منوچهر احترامی، نه تنها یک شعر کودکانه نیست، بلکه حسنی در واقع، یک جوان پشت کنکوری است که قصد دارد در کنکور ده شلمرود شرکت کند و تمام داستان، درباره مسائلی است که پیرامون همین موضوع شکل میگیرد. اجازه بدهید در ادامه، با توجه به این کشف جدید، همراه شما ابیاتی از این شعر معروف را مورد بازبینی مجدد قرار دهیم:

حسنی نگو بلا بگو

  تنبل تنبلا بگو

موی بلند روی سیاه 

ناخن دراز، واه واه واه ....

بررسی: شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که حسنی یک پشت کنکوری تنبل است که حتی حال حمام رفتن و کوتاه کردن ناخن و موهایش را هم ندارد، چه برسد به اینکه بخواهد روزی چندین ساعت درس بخواند و تست بزند. ولی در واقع، حسنی به گفته شاعر جوان «بلا» است که تمام مدت شبانه روز را مطالعه میکند و تست میزند و کنکور آزمایشی میدهد، طوریکه حتی وقت رعایت نظافت شخصی اش را هم ندارد و کلاً حمام رفتن و ناخنگرفتن را گذاشته برای فردای کنکور!

  حسنی با چشم گریون

پاشد اومد تو میدون

  آی فلفلی، آی قلقلی

  میاین با من بازی کنین؟

بررسی: حسنی که دیدن حجم کتابهای درسی و تستهایی که باید برای کنکور آماده کند، اشکش را درآورده، به در منزل خانه دو نفر از دوستان و همکلاسی های دوران دبیرستانش مراجعه میکند و ضمن به صدا درآوردن زنگ آیفون تصویری شان، از آنها میخواهد بیایند جلوی در، تا سه نفری بازی سنتی؛  یه پشت کنکوریام، روزی 20 تا  تست میزنم!

- چرا 20 تا؟

- پس چند تا؟ ...

را اجرا کنند؛ که در واقع، هدف حسنی از انجام این بازی، پی بردن به میزان پیشرفت درسی و سرعت تست زنی دوستان دیروز و رقیبان امروزش است!

  الاغ و خروس، جوجه و غاز و ببعی

  با فلفلی و قلقلی و مرغ زرد کاکلی

  حلقه زدن دور حسن ...

بررسی: شاعر پس از بیان سختیها و تلاشهایی که حسنی برای درس خواندن متحمل میشود، زمان را سریع جلو میبرد و میرسد به روزی که نتایج کنکور اعلام شده و حسنی درحالی که توسط دوستان و حیوانات موردعلاقه اش در روستا احاطه شده، در روزنامه دنبال اسمش میگردد و البته دوستانش هم در پیداکردن نامش به او کمک میکنند!

  الاغه میگفت: 

  کاری  اگر نداری، بریم الاغ سواری

  خروسه میگفت:

  قوقولی قوقو، قوقولی قوقو

  هرچی میخواهی، فوری بگو

  ... غازه میگفت:

حسنی بیا با هم دیگه بریم شنا!

  توی ده شلمرود

  حسنی دیگه تنها نبود.

بررسی: خوشبختانه تلاشها و بی خوابیها و حمام و سلمانی نرفتنهای حسنی، سرانجام به نتیجه میرسد و او اولین دانش آموز ده شلمرود میشود که در رشته پزشکی قبول شده!

بلافاصله پس از پیچیدن خبر قبولی حسنی در ده، تمام حیواناتی که تا دیروز او را تحویل نمیگرفتند با گل و شیرینی و پارچه نوشته های غرورآفرین، دکتر حسنی(!) افتخار بازی با آنها را نصیبشان میکند. هرچند که کلاس دکتر حسنی بالاتر از این حرفها رفته و الاغ و خروس و غاز با این پاچه خواریها دارند وقتشان را تلف میکنند، چون دکتر حسنی دیگر به بازی با کمتر از کدخدای ده رضایت نمیده!

مرجع:http://gozine2.ir
طبقه بندی: طنز، ادبی، اشعار زیبا،
[ یکشنبه 22 مرداد 1391 ] [ 04:00 ب.ظ ] [ منتظر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
center> گفتمان دینی دات نت
جعبه حدیث

امکانات وب

log

مترجم سایت

مترجم سایت